Şanlıurfa'ya ayak bastığınızda, uygarlıklara beşiklik etmiş bir tarihten geriye kalan benzersiz güzelliklerle tanışacak, zamanın sonsuzluk içinde akıp gidişine tanıklık edeceksiniz.
Yorgunluğunuzu hissedip mideniz zil çaldığında ise; Anadolu'ya özgü bin yıllık köklü lezzet kültürünün en güzel örneklerini barındıran Urfa Mutfağının, yüzyıllardan süzülerek gelen damak zevkinin en nefis çeşitleri restauranımızda sizleri bekliyor olacaktır.

YEMEK SALONLARIMIZ

130 kişi kapasiteli salon

 

120 kişi kapasiteli aile salonu

50 kişi kapasiteli toplantı salonu

Dünya'da ün kazanmış Maraş Dondurması;
Kendine özgü eşsiz damak tadıyla tarih içinden gelen bir lezzet geleneğidir. Butadın yolculuğu birkaç asır öncesinden başlayarak günümüze kadar gelmiştir. Maraş Dondurmasının doğuşu; Maraş'ta Karsambaç adı verilen karışımın keşfiyle başlar. Karsambaç; Ahırdağı'nın güneş görmeyen vadi aralıklarından kıştan saklanan kar tabakalarının, sıcak yaz günlerinde çeşitli meyve özleri ve özellikle üzüm pekmezinin karıştırılması ile elde edilen soğuk yaz tatlısıdır. Bu tatlı, zamanla süt ve sahlep karışımı ile denenerek bu günkü Maraş Dondurmasına dönmüştür. Maraş Dondurmasının lezzetindeki farklılık kullanılan doğal besin kaynaklarından geliyor. Özellikle Ahırdağı yamaçlarındaki zengin bitki ve çiçek türleri ile, özellikle kekik, keven ve yabani orkidelerle beslenen keçilerin sütüne dönüşen aromalarda gizli. Ayrıca bir doğa mucizesi olan sahlebin ilavesi ile Dünya'da benzeri olmayan o enfes tat meydana geliyor. Dünya standartlarında modern ve hijyenik tesislerde imal edilip, frigorifik araçlarla tüm Türkiye'nin beğenisine sunulan dondurma ve geleneksel tatlı çeşitleri ile ALPEDO adıyla Gülhan Restaurant farkıyla sizlerin damak zevkine sunulmaktadır.

 

2007 © Gülhan Restaurant | web hosting: vizyon ajans